Алгоритм надання першої допомоги при опіках

 

          На виконання наказу Департаменту охорони здоров’я від 05 травня 2018 року №440 «Про організаційні заходи щодо профілактики опікової травми у дітей» медичні працівники закладів охорони здоров’я мають проводити роз’яснювальну роботу щодо методів попередження опікової травми у дітей, втілювати у повсякденне життя людей алгоритм надання першої допомоги при опіках «ЗОНТ» («Звільнити», «Охолодити», «Накрити», «Телефонувати 103»).

         На засіданні круглого столу під головуванням Ольги Богомолець у Верховній Раді України в січні цього року обговорено проблему шляхів зниження дитячого травматизму від опікової травми. Щорічно в країні 7 тисяч дітей зазнають термічної травми, більшість – на кухні від гарячої води. Головна причина – недбалість батьків.

Найбільша кількість опіків серед дітей віком 0-14 років реєструється в місті Києві (21,5 на 10 тис. дитячого населення). 

Комітетом Верховної ради України на основі міжнародного та вітчизняного досвіду розроблено алгоритм надання першої допомоги при опіках, який мають запам’ятати всі. Це так званий рятівний ЗОНТ: 

З – звільни,
О – охолоди,
Н – накрити,
Т – телефонувати «103».

Місце опіку необхідно звільнити та очистити, охолодити у холодній, але не крижаній воді, не менше 20 хвилин (якщо менше – ефекту не буде), накрити рану чистим рушником, негайно телефонувати 103 або 112. Ці прості правила допоможуть врятувати життя та запобігти інвалідізації! 

Довкола програми опікової профілактики має об’єднатись все суспільство! На кожній коробці з дитячим чаєм величезними буквами має бути написано, що не можна заварювати чай з дитиною на руках, не можна залишати гарячу чашку на краю стола і завжди спочатку куштувати самому перед тим, як дати дитині. Малесеньке горнятко гарячого чаю може залишити у страшних опіках третину тіла маленької дитини!».